Biocentrum "Díly za rybníkem" skrytý ostrůvek přírody

duben 19, 2018

Za významného přispění evropských peněz z operačního programu Životní prostředí a finančních prostředků státních fondů vznikl v lesním celku na vátých píscích jihovýchodně od Šardic, v centrální části okresu Hodonín v katastrálním území obce Hovorany, v rámci podpory regionálních biokoridorů a biocenter zajímavý projekt regionálního biocentra RBC 12 Díly za rybníkem.

biocentrum dily za rybnikem 02

 

V rámci projektu byly založeny tůně, došlo k vysázení nových dřevin a trávníků. Pro zvýšení biodiverzity byly zřízeny drobné biotechnické objekty pro různé živočichy, jako například tůňky pro obojživelníky, plazníky z přírodních materiálů a zídky kamenné rovnaniny pro hady. Vznikl tak zde zajímavý kousek přírody, kde našli své místo různé druhy živočichů. Zřejmě i blízkost Jarohněvického rybníka je důvodem postupně se zvyšující druhové rozmanitosti ptactva, což přivítají především ornitologové, kteří sem zavítají, ale pokochat se můžou všichni milovníci přírody. Převážná část biocentra se sice nachází na soukromých pozemcích, ale pozorovat živočichy (a to nejen ptáky) v jejich přirozeném prostředí lze z obecní cesty, vedoucí podél Šardického potoka. Cesta je slepá a za biocentrem končí v polích, ale nádherný pohled, který se milovníkům přírody naskytne, jistě stojí za těch pár metrů odbočení. Kdo si na cestu přibalí dalekohled, nebude litovat.
Toto místo je důkazem, že budování mokřadů a rybníků přispívá nejen k funkčnímu zadržování cenné vody v krajině a skýtá životní prostor mnoha druhům, mnohdy ohrožených, živočichů a rostlin, ale dochází i k celkovému estetickému zušlechtění krajiny.

 

biocentrum dily za rybnikem 03

 

Pokud se rozhodnete toto místo navštívit, myslete prosím na to, že tyto přírodní ostrůvky jsou budovány především pro samotné rostliny a živočichy a člověk, který sem zavítá, je zde z velké části cizorodým prvkem. Chovejte se prosím tak, abyste nenarušovali přírodní charakter těchto míst. Pozorujte vše tiše a kochejte se nádherou těchto míst.

 

 biocentrum dily za rybnikem 04

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že jste zadali všechny požadované informace, označené hvězdičkou (*). Kód HTML není povolen.